Wydarzenia z życia mieszkańców  Domu Pomocy Społecznej,
Warsztatów Terapii Zajęciowej  i  Zespołu Szkół Specjalnych
     Bardo - Opolnica  
-2014 -
ARCHIWUM    

 

 
         
WROCŁAW_2014
W AFRYKARIUM I... NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM.

Ależ tam było pięknie, dech zapierało.We wrocławskim ZOO, w Afrykarium mogliśmy niemal dotknąć stworzeń z podwodnego świata, rybki i nie tylko przepływały tuż obok i nad głową. Mogliśmy poczuć zapach i zobaczyć choć fragment afrykańskiej dżungli, a także ... mieszkanko uwielbianego, nie tylko przez dzieci - hipopotamka. Och, nie chciało się stamtąd wychodzić, ale czekały kolejne atrakcje. Pięknie rozświetlony wrocławski rynek kusił zapachami, smakami i widokami Bożonarodzeniowego Jarmarku. To był pięny dzień i szkoda, że czas tak szybko płynie. No cóż, rok też szybko upłynie, a my na pewno przyjedziemy do Wrocławia.

   
 
ZOBACZ ALBUM    
   
MIKOŁAJ_2014
DZYŃ, DZYŃ DZYŃ ...

Obiecał i przyjechał do nas Św. Mikołaj, jak co roku, bo my jesteśmy bardzo grzeczni. Prezentów przywiózł znów ogromny wór ... a może nie jeden. Najpierw odwiedził naszych mieszkańców w "Oleńce", każdemu wręczając paczkę ku ogromnej radości. Potem przyjechal do "Zamku", wręczył paczki w Pracowni Ceramicznej, w każdej grupie, by na koniec trafić do Zespołu Szkół Specjalnych. Na buziach wszystkich obdarowanych malował się ogromny uśmiech. Za Mikołajem przyjechało do nas wielu gości z ogromem prezentów, których serdecznie i z calego serca przywitała Pani Dyrektor Monika Rak. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Romana Festera Starostę Powiatu Ząbkowickiego, Pana Ryszarda Nowaka Wicestarostę Powiatu Ząbkowickiego, Pana Jerzego Organiściaka Przewodniczącego Rady Powiatu Ząbkowickiego, Panią Krystynę Domską-Bujnowicz - poprzednią naszą Panią Dyrektor, Panią Beatę Gil Dyrektorkę Pogotowia Ratunkowego, Panią Irenę Balikowską Dyrektorkę Powiatowego Urzędu Pracy. Oczywiście, wśród gości nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół, osób z firm od lat nas sponsorujących. Z firmy DONAKO-Wrocław przybył Pan Jan Śłusarczyk, Pan Leszek Kończak, Pani Agnieszka Szwec-Bouhaouli oraz Pan Rafał Świerczyński, z firmy DOZAMEL - Pani Olga Nikodem oraz Państwo Maria i Józef Badeccy przedstawiciele sklepu meblowego Bamik (choć nie tylko). Przybili również przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek: Pani Małgorzata Członka prezes Stowarzyszenia "Niebieski Parasol" i Pani Renata Szklarz z naszego ukochanego Chojnowa, Pani Elżbieta Rengwalska Dyrektor DPS w Henrykowie, Pani Dorota Sierka Dyrektor DPS w Ząbkowicach Śl., Pan Janusz Sobola Dyrektor DPS w Ziębicach, Pani Ewa Trojak Dyrektor ds. finansowych w Ząbkowicach Śl. Rozdawaniu prezentów chyba nie byłoby końca, ale tradycją naszą jest już od dawna chęć odwdzięczenia się Świętemu, na ile potrafimy i możemy. Jak zawsze Teatr Ruch zaprezentował program specjalny, program mikołajowy, a do radości i wartości tego szczególnego dnia ogromnie się przyczynili wolontariusze, Kinga i Kamil, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach oraz Pan Piotr Musiał. Ogromnie wszystkim za serce i podarowaną naszym mieszkańcom radość dziękujemy !!! Szkoda, że ten dzień jest tylko raz w roku, ale my wiemy, że Mikołaj za rok przyjedzie do nas na pewno, chyba, że....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
ZOBACZ ALBUM    
   
ROŚCISZÓW-2014
Z KOLEJNĄ WIZYTĄ ...

do przyjaciół w Rościszowie wybrał się nasz Teatr Ruch. Zaprezentował piękny, patriotyczny program pzygotowany z okazji naszego narodowego święta. Na pewno niejednemu z mieszkańców tego domu łza zakręciła się w oku, bo większość to osoby starsze, które wiele wzburzeń w naszym kraju przeżyły. W ich sercach Polska i patriotyzm ma wartość, znaczenie i jest prawdziwe. To piękne, że takim programem, nie tylko uczciliśmy Święto Niepodległości, ale mogliśmy również dostarczyć wzruszeń, może też dotknąć wspomnień mieszkańców domu w Rościszowie. Oczywiście Pani Dyrektor Jadwiga Balawender serdecznie podziękowała naszym aktorom i instruktorkom Pani Krystynie Zajączkowskiej i Pani Annie Kardaś-Kulczak. To była piękna i wzruszająca wizyta i z pewnością nie ostatnia.

   
 
ZOBACZ ALBUM    
   
SWIERADOW_ZDROJ_2014
TURNUS REHABILITACYJNY...

w Świeradowie Zdroju trwał tydzień, mało i... dużo, bo atrakcji towarzyszących zdrowotnemu wypoczynkowi naszych podopiecznych było niemało. Poza zabiegami, uzdrawiającymi kąpielami zwiedzili piękne okolice Gór Izerskich, patrząc na nie nawet z góry, z okienek kolejki linowej. Nasi mieszkańcy mieli sposobność uczestniczyć w spotkaniu pełnym magii i czarów w Starej Chacie Walońskiej JUNA, w Szklarskiej Porębie. Najodważniejsi przeszli ciężką próbę w Zdobywaniu I Stopnia Wtajemniczenia Walońskiego, ale z pewnością warto było, zwłaszcza, że wśród arystokracji walońskich czarownic znalazły się znajome nam i bliskie osoby. W Czarcim Młynie w Czerniawie Zdroju, groźnie brzmiącym jedynie z nazwy, mogli poczuć się jak w domu, mimo, że tu i ówdzie spoglądał na nich uśmiechnięty czorcik. Miejsce to jet swoistym skansenem - Muzeum Chleba, w którym po dziś stoi ogromne koło wodne i można tam zobaczyć jak dawniej wyrabiano pieczywo. Atrakcje te i piękne widoki otaczających gór zapewne w pamięci pozostaną na długo, a z pewnością za rok odbędzie się kolejny turnus rehabilitacyjny.

 
 
 
   
 
ZOBACZ ALBUM    
   
OŁDRZYCHOWICE_KLODZKIE
"KAŻDY GRAĆ I ŚPIEWAĆ MOŻE"!

Pod takim hasłem odbyła się V Edycja Spotkań Artystycznych mieszkańców Domów Pomocy Społecznej zorganizowana przez DPS Podzamek oraz Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W spotkaniach zorganizowanych w ramach projektu "Niepełnosprawni bez granic" wzięło udział wielu wykonawców, z wielu placówek, nie tylko z Powiatu Kłodzkiego, byli również goście z Czech. Nasz Teatr "Ruch" prezentował swój program na tej scenie po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni.

   
 
ZOBACZ ALBUM    
   
HENRYKÓW_2014
BAWMY SIĘ PÓKI LATO TRWA!

Choć w sercach cały rok gorąco, to już niedługo jesienne dni nastaną i chłodek powieje. Lato to czas plenerowej zabawy toteż Dom Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie zorganizował wspaniałą zabawę w słonecznej aurze i radosnej atmosferze. Organizatorzy zaprosili delegacje zaprzyjaźnionych placówek z całego powiatu ząbkowickiego, dyrektorów tychże placówek oraz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich. Piknik pod chmurką, z muzyczką w tle, a też zwierzątka towarzyskie się znalazły, był niezwykle udany. Żal było odjeżdżać i żal, że już niedługo lato się skończy..., ale słoneczko pozostanie w naszych gorących sercach, a lato za rok znów będzie, i znów spotkamy się w Henrykowie.

 

 
   
 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
CHOJNOW_2014
W CHOJNOWIE ZNOWU SUKCES !

29 sierpnia ponownie zagoścliśmy na Turnieju Tańca I Śpiewu organizowanym przez Stowarzyszenie Niebieski Parasol. W tym roku nasi reprezentanci mieli zaszczyt pokazać swoje umiejętności przed znakomitymi artystami zaproszonymi przez organizatorów, a mianowicie Panią Alicją Majewską i Panem Włodzimierzem Korczem. Niewątpliwie trema im towarzyszyła ogromna, lecz taka mobilizującą. Znowu mamy się czym chwalić, Pani Daria Mazurkiewicz ponownie wyśpiewała I miejsce. W kategorii tańca opiekun - podopieczny Pani Kierownik Wanda Kąkol z Panem Andrzejem Wadoniem pięknym walcem wytańczyli I miejsce. Nasza para taneczna Pani Barbara Wadoń z Panem Andrzejem Konieczko zdobyli miejsce II. Jest z czego się cieszyć, a reprezentantom gratulować i ... dziękować.

Oczywiście tradycją tej imprezy jest występ zaproszonych gwiazd, i tak też wszyscy na zakończenie mogli wysłuchać pięknego koncertu Pani Alicji Majewskiej i Pana Włodzimierza Korcza.

Tu również można przeczytać relację z tej imprezy.

 
 
 
 
   
   
ZOBACZ ALBUM    
 
       
SARBINOWO_2014  
LETNIE WSPOMNIENIA...

naszych podopiecznych są na pewno niesłychanie kolorowe i bogate. Turnus rehabilitacyjny w Sarbinowie, trwający dwa tygodnie, przyniósł im ogrom wrażeń i relaksacyjnych, i krajoznawczych, i rozrywkowych. Zwiedzili całe okolice Sarbinowa, a nadmorski klimat i doznania estetyczne przyniosły same korzyści na bardzo długo. Poznali wielu nowych przyjaciół, z którymi wieczorki rozrywkowe upływały w radosnej atmosferze. Wspomnień mają zatem mnóstwo i zostały fotograficznie uwiecznione. Zapraszamy do obejrzenia bogatej relacji z ich pobytu w Sarbinowie i okolicach.

 
   
ZOBACZ ALBUM    
 
       
       
BAL_LAUREATOW_2014  
ŚWIĘTO NASZYCH SPORTOWCÓW I ARTYSTÓW !

Tylu sukcesów, takich wzruszeń, radości i dumy nie sposób nie świętować ! Nie sposób nie docenić i nie podziękować twórcom tych sukcesów, postanowiliśmy zatem zrobić to w sposób szczególny. Po raz pierwszy, a na pewno nie ostatni, zorganizowaliśmy (... w ogromnej tajemnicy ...) - BAL ARTYSTÓW I SPORTOWCÓW!

Wszyscy aktorzy Teatru Ruch – osoby prowadzące, wszyscy sportowcy – piłkarska reprezentacja oraz trenerzy otrzymali dyplomy z podziękowaniami za trud pracy i godne reprezentowanie naszego domu na konkursowych scenach i piłkarskich boiskach.
Artystami rozsławiającymi naszą placówkę i naszą małą ojczyznę są :

- Daria Mazurkiewicz
- Natalia Malinowska
- Sylwia Twardowska
- Kamila Choromańska
- Dorota Świątek
- Weronika Głąb
- Barbara Wadoń
- Justynka Kowalec

- Andrzej Konieczko
- Andrzej Wadoń
- Arkadiusz Konicki
- Paweł Wrona

Opiekunami artystycznymi i merytorycznymi są Panie: - Krystyna Zajączkowska i Anna Kardaś Kulczak

Sportowcami zdobywającymi medale i puchary, godnie reprezentującymi nasz dom na polskiej i międzynarodowej arenie są:

- Andrzej Konieczko
- Arkadiusz Konicki
- Patryk Żywar
- Maciej Piasecki
- Sylwester Siemiński
- Maciej Pietrzak

Trenerami i opiekunami zagrzewającymi do sportowej walki są Panowie :
- Marek Stanny (selekcjoner)   i  Mariusz Sztangret

 

Dziękujemy raz jeszcze za otrzymane dzięki Wam nie tylko nagrody, ale te wspaniałe chwile wzruszeń, przeżywanych emocji i ogromnej dumy.

 

Bal trwał i trwał, przeplatany tanecznymi konkursami i pokazami sprawił tak laureatom, jak i wszystkim mieszkańcom naszego domu ogromną radość. Z pewnością do tak wspaniałej atmosfery przyczynił się zespół, który z otwartym sercem przyjął zaproszenie Pani Kierownik Wandy Kąkol - Zespół PIOYDAS BARDA, w składzie : Pan Remigiusz Piojda i Pan Rafał Barczyk. Pięknie dziękujemy zespołowi, który nie dość, że świetnie grał, to i świetnie nas zabawiał, a ponadto przyjął zaproszenie na następną zabawę, następny bal, który pewno niebawem się odbędzie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
SENI_CUP_FINAŁ_2014  
SENI CUP - TORUŃ

Seni_Cup_logo

OLE!, OLE! OLE! Nie damy się następnym razem! Głowy do góry, bo sukces i tak nasza kochana drużyno już osiągnęłaś ogromny!

W finale Międzynarodowej Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych wzięło udział wiele drużyn głównie z krajów europejskich, m. in z Rosji, Niemiec, Litwy, Łotwy. Jak się dowiedzieliśmy nasi zawodnicy w pokazowych rozgrywkach pokazali na co ich stać, no i ... niestety trafili do bardzo silnej grupy ... Grali m.in. z Rosją, bardzo silną drużyną, która z grupy wyszła zwycięsko. Dla nas kibiców, opiekunów i przyjaciół drużyny DPS Opolnica sukcesem ogromnym jest to, że nasi zawodnicy tam byli, grali, reprezentowali placówkę, powiat i Polskę. Mogli poznać innych wspaniałych zawodników, a nade wszystko mieli sposobność do własnego rozwoju, integracji ze środowiskiem już międzynarodowym, i do przełamywania własnych barier. Gratulujemy i dziękujemy. Obiecujemy, że za rok kciuki będziemy trzymać jeszcze mocniej.

Opis tego wydarzenia można przeczytać tutaj:

http://www.torun.pl/pl/seni-cup

 

A to strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/senicup

 

I jeszcze jedna relacja:

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140711/TORUN01/140719861

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
ZOBACZ ALBUM    
 
   
PIERWSZA_KOMUNIA_SW_JUSTYNKI_2014  
... NASZEJ JUSTYNKI.

Ten szczególny dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszej małej, kochanej Justynki. Przyjęcie sakramentu Pierwszej Komunii Świętej dla każdego dziecka jest ogromnym przeżyciem, mimo, że w obecnej dobie, niestety głównie dzięki dorosłym, wielkie emocje skupiają się na ... prezentach! Na szczęście nie u wszystkich, i nie u naszej Justynki. Na jej buzi od samego początku malowało się wielkie przejęcie, w efekcie przełożylo się na łzy ... z wielkiego napięcia, może wzruszenia. Mszę Św. celebrował i Pierwszej Komunii Św. Justynce udzielił proboszcz naszej parafii o. Mirosław Grakowicz. W tym wielkim dla niej święcie nie zabrakło ważnych dla niej osób, przyjechały siostry i siostrzenica, były też osoby, które Justynka darzy wielką sympatią, koledzy i koleżanki. Justynce w tym wielim dniu towarzyszyły piękne i dobre anioły, bo chcemy by zasze nad nią czuwały. Po zakończeniu Mszy Św. Justynka podziękowała O. Proboszczowi, Pani Iwonce Stasiowskiej, która ją do przyjęcia sakramentu przygotowywała, Pani Kierownik Wandzie Kąkol, Pani Danusi Błauciak i Pani Basi Waraczewskiej, za wszelką pomoc i dobre serce.

O. Proboszcz, po tej ceremonii, ogłosił ZAKOŃCZENIE ROKU KATECHETYCZNEGO. Wręczył wszystkim uczestniczącym w katechezie świadectwa, życzył udanych wakacji, pełnych bogatych wrażeń, błogosławieństwiem Pana Boga.

 
 
 
 
 
 
ZOBACZ ALBUM    
 
       
       
KUDOWA_ZDROJ_2014  
XIV TARGI TWÓRCZOŚĆI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

I znowu sukces !!! Kudowskie targi to wspaniała impreza, w której uczestniczą osoby niepełnosprawne z całego województwa dolnośląskiego. W tym roku kikanaście placówek prezentowało swoje umiejętności wokalne, teatralne i taneczne w przeróżnych formach sceniczych, a na stoiskach swoje wyroby rękodzielnicze. Ku radości całej pibliczości, tak poza konkursem, prezentowały się dzieci z różnych grup przedszkolnych i zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Czas się pochwalić .... otóż, jury złożone z przedstawicieli obecnych na targach placówek, zdecydowało, że najlepszą prezentacją sceniczną było przedstawienie naszego Teatru RUCH ! Gratulujemy twórcom i aktorom, dziękujemy wszsytkim ogromnie, wiemy jak wiele pracy i zaangażowania wymaga każde przedstawienie, każda prezentacja.

 
 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
DZIEŃ_DZIECKA_2014  
DZIEŃ RADOŚCI I ZABAWY !

W piątek 30 maja kolorowy dzień, pełen niespodzianek i niebywałych gości zorganizowano w „Oleńce”. Mimo niepogody pojawił się ogromny zielony słoń, klown, bardzo wysoki arlekin i  wystąpiły koleżanki i koledzy z Teatru Ruch z bardzo kolorowym przedstawieniem. Barwne i radosne postacie dotarły do każdego mieszkańca w każdym zakątku tego domu. Odbyły się też zawody sprawnościowe przygotowane przez nasze panie rehabilitantki. Wszystkie atrakcje swywołały ogromny uśmiech na twarzach, i mieszkańców i personelu „Oleńki”.
W poniedziałek 2 czerwca kolorem, radością i niespodziankami wypełniła się cała przestrzeń tak wokół, jak i wewnątrz placówki "Zamek". Mieszkańcom domu, uczniom Zespołu Szkół Specjalnych i uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej zorganizowano dzień pełen wielu kolorowych niespodzianek, licznych zabaw i sportowych rozgrywek. Z zielonej Afryki przybył ogromny zielony słoń (dzięki uprzejmości Kasy Skok Wspólnota z Ząbkowic Śląkich) , przyjechał pan z przesłodką watą cukrową, na specjalne zaproszenie Dyrekcji przybył Komisarz Lew z Komendy Rejonowej Policji w Stoszowicach, a także siłacze z klubu armwrestlingu  z Przyłęku. Niczym do pożaru, na szczęście tylko ku radości naszych mieszkaców, z "ryczącą" syreną przybyła Ochotnicza Straż Pożarna swoim najnowszym wozem bojowym. Przybył też kolorowy pan, który wyczarował ogromne tęczowe bańki mydlane i cudeńka z baloników. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło pana Romana Festera – starosty Powiatu Ząbkowickiego, Pana Andrzeja Witka przedstawiciela Rady Powiatu, Pana Krzysztofa Żegańskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Bardo, oraz przedstawicieli od lat zaprzyjaźnionych i sponsorujących placówkę firm : Donako S.A. Wrocław, Dozamel – Wrocław, Alstom - Wrocław. Wszyscy goście przywieźli wspaniałe prezenty podopiecznym placówki  i też wspaniale się bawili w kolorowym świecie dzieci. Dzień Dziecka powinien trwać przez 365 dni w roku do końca świata i o jeden dzień dłużej, bo  nic cenniejszego od uśmiechu dzieci na świecie nie istnieje.
Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej w Opolnicy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy do tego radosnego dnia się przyczynili.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZOBACZ ALBUMY    
 
   
       
TURNIEJ_CHINCZYKA_2014  
V TURNIEJ CHIŃCZYKA W ZIĘBICACH...

to kolejne wydarzenie, które w tym roku przysporzyło nam powodów do dumy, a drużyna, jak obiecała w ubiegłym roku, tak też uczyniła - udoskonaliła swoje umiejętności i ... zajęła I miejsce. W składzie naszej drużyny znaleźli się : Pani Daria Mazurkiewicz, Pani Natalia Malinowska, Pan Andrzej Wadoń i Pan Paweł Domke, opiekę merytoryczną i duchową w tym dniu roztoczyła nad naszymi zawodnikami Pani Danusia Lachowicz. Turniej odbył się w Ziębickim Domu Kultury, a oprócz licznych rozgrywek w dobrze nam wszystkim znaną grę, uczestnicy turnieju mogli sprawdzić swoje umijętności w innych, bardziej sprawnościowych grach, jak badminton czyrzuty do tarczy. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy naszej zwycięskiej drużynie. Hm ... czegóż im życzyć za rok ? Tego samego - doskonalenia siebie samego i całej drużyny.

 
 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
SENI_CUP_2014  
XIV LIGOWE ROZGRYWKI PIŁKI NOŻNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W NIECHORZU...

seni_cup_pilka

 
 

HURRA, HURRA, HURRA ...!!!!! Takiego sukcesu nie mogliśmy sobie wymarzyć, co prawda trzymaliśmy kciuki za naszą reprezentację ze wszech sił, ale takiej niespodzianki chyba się niespodziewaliśmy. To oni - drużyna DPS OPOLNICA - swoją pracą, ciężkimi treningami i wolą walki, sprawili nam ogromną radość, powód do dumy i wywołali łzy wzruszenia.Tak, tak, nasza reprezentacja w składzie: Andrzej Konieczko - kapitan drużyny, Sylwester Siemiński, Patryk Żywar, Maciej Piasecki, Maciej Pietrzak i Arkadiusz Konicki (w bramce) zajęła I miejsce w rozgrywkach w Niechorzu. Pogorzelica i Niechorze to jedno z trzech miejsc pierwszego etapu rozgrywek, w których wzięło udział aż 25 drużyn z całej Polski. Nasza reprezentacja pod wodzą trenerów : Pana Marka Stanny i Pana Mariusza Sztangreta, przygotowujących zawodników z ogromnym zaangażowaniem i zapałem, pokonała wiele drużyn, i w efekcie dostała się do wielkiego finału Seni Cup w Toruniu i będzie reprezentować nasz dom i ... Polskę, bo finał to już rozgrywki międzynarodowe, a odbędą się już niedługo, bo na początku lipca. My tymczasem ogromnie dziękujemy wszystkim zawodnikom i trenerom. Dziękujemy tym, którzy za nich trzymali kciuki, a już niebawem wszyscy będziemy trzymać je bardzo mocno.

O tym wydarzeniu można przeczytać również tutaj:

http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/17324,pilkarze-dps-opolnica-awansowali-do-miedzynarodowego-turnieju

wstępne informacje dotyczące rozgrywek i drużyn są tu:

http://www.razemzmieniamyswiat.pl/pl_PL/content/zwykly-sport-niezwyklych-ludzi

 
 
 
   
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
WIZYTA_BISKUPA_DECA  
WIZYTA BISKUPA IGNACEGO DECA.

Poniedziałkowe odwiedziny Jego Ekscelencji Biskupa Diecezji Świdnickiej Ignacego Deca była dla nas niewątpliwie ogromnym zaszczytem. Gościa przywitała Pani Kierownik Wanda Kąkol, a u wrót naszego domu stał czuwający nad wszystkim dobry anioł. Spotkanie uświetnił Teatr Ruch prezentując przedstawienie rodem z bardzkich legend pt. "Cud w Bardzie". Pani Kierownik w krótkim rysie przybliżyła Jego Ekscelencji charakterystykę naszej placówki i mieszkańców, w zamian otrzymaliśmy mnóstwo mądrych i ciepłych słów z błogosławieństwem na dalszy rozwój dla mieszkańców i hart ducha w niesieniu pomocy potrzebującym dla kadry naszego domu. Biskup Ignacy Dec odwiedził również drugą naszą placówkę - "Oleńkę" zanosząc równie piękne błogosławieństwo mieszkańcom i pracownikom.

 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
PIERWSZA_KOMUNIA_SW  
... PIĘKNY DZIEŃ NASZYCH MIESZKAŃCÓW.

W tym dniu do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystąpili : Elżbieta Telega, Wojciech Gontko, i Bogusław Myćka. Jak wielkim przeżyciem i jaką radością był ten fakt dla tych mieszkańców można zobaczyć na fotografiach. Przejęcie i uśmiech towarzyszył im cały czas. Równie wielkie emocje przeżywały rodziny naszych podopiecznych, które licznie przybyły w tym szczególnym dniu. We Mszy Św. celebrowanej przez O. Proboszcza Mirosława Grakowicza uczestniczyli wszyscy mieszkańcy naszego domu, bo też wszyscy chcieli towarzyszyć swojej koleżance i kolegom w tak ważnym wydarzeniu. My - wszystkim, którzy przyjęli do swego serca Pana Jezusa życzymy by dobroć boża wypełniała ich serca i zewsząd zawsze otaczała.

 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
WIELKANOC_2014  
WIELKANOCNA SOBOTA...

to wydarzenie, jak każdego roku, jest niecierpliwie wyczekiwane przez mieszkańców naszego domu. Corocznie też poświęcenie pokarmów celebruje proboszcz naszej parafii. O. Mirosław Grakowicz najpierw odwiedził naszych mieszkańców w "Oleńce", by zaraz potem przybyć do "Zamku". W obu placówkach pięknie nakryto stoły, na których każdy mieszkaniec mógł ustawić swój misternie przygotowywany koszyczek. To wydarzenie, zwiastujące wiosenne odrodzenie życia wnosi nam wszystkim wiele radości.

 
ZOBACZ ALBUMY    
 
   
       
Jarmark_2014  
JUŻ PO RAZ ÓSMY...

na dziedziniec Bazyliki Mniejszej N.N.M.P. w Bardzie licznie przybyli kramarze z całej naszej gminy, powiatu, i nie tylko, przybyli również goście z zaprzyjaźnionych miast Czeskich. Wśród licznych i bardzo bogatych stoisk nie zabrakło przedstawicieli naszej placówki. Swoje smakowite ciasto wystawiły Warsztaty Terapii Zajęciowej, a Zespół Szkół Specjalnych oprócz ciast - rękodzielnicze wyroby swoich uczniów. Nie zabrakło też, corocznie wystawiającej się Pracowni Ceramicznej i plastycznych cudeniek wytworzonych w Pracowni Terapii Zajęciowej w "Oleńce". Mimo początkowo niesprzyjającej aury, wielu gości odwiedziło Jarmark, bo wiele też czekało na nich atrakcji, były konkursy, był kolorowy korowód, występy Zespołu Haśnik ...i bardzkiego Wiolinka, były pięknie, bo tradycyjnie zastawione stoły, i my tam też byliśmy, wszystkie stoiska odwiedziliśmy, smakowitości różnych spróbowaliśmy.

 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
WALENTYNKI W PODZAMKU 2014  
DZIEŃ ZAKOCHANYCH,

 

dzień miłości, obchodzony jest na całym świecie, toteż w przeddzień święta patrona wszystkich obdarowanych i odwzajemniających to najpiękniejsze uczucie, Dom pomocy Społecznej w Podzamku zaprosił delegację naszych mieszkańców na zabawę. W serduszkowej scenerii licznie zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych placówek wspaniale bawili się przy żywiołowej muzyce, przeplatanej licznyczmi konkursami. Wizyta ta dostarczyła dodatkowo, niezmiernie sympatycznych i przyjemnych wrażeń. Spotkaie z naszymi przyjaciółmi, byłymi mieszkankankami, które obecnie mieszkają właśnie w domu w Podzamkuo gromnie ucieszyło, wręćz wzruszyło obie strony. Nasi mieszkańcy przywieżli po tej walentynkowej zabawie i uroczym spotkaniu moc pozytywnych emocji, którymi podzielili się z nami.

 
ZOBACZ ALBUM    
 
 
       
DZIEŃ CHOREGO 2014  
W NASZEJ GMINIE ...

 

obchody święta ustanowionionego przez Papieża Jana Pawła II tradycyjnie rozpoczynają się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej. Dla naszych mieszkańców ten dzień ma z pewnością wymiar szczególny, i jak co roku, delegacja mieszkańców "Oleńki" i "Zamku" uczestniczyła w tym wydarzeniu. Mszę Św. celebrował o.M.Grakowicz - proboszcz naszej parafii, który namaścił i pobłogosławił naszych mieszkańców, a młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprezentowała krótki program artystyczny.

 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
       
TABASCO_CLUB  

NA DŁUGO W NAS POZOSTANĄ ...

nastrój, wrażenia i radość, którą zaserwowali nam muzycy z zespołu TABASCOCLUB wywodzącego się z Pieszyc. Jak sami o sobie mówią, są zespołem prawie rodzinnym, a swoją muzyką chcą sprawiać, by wokół robiło się cieplej, tak jak cieplej robi się od tabasco. Grają sercem, bo kochają granie i śpiewanie, a tworzoną przez siebie muzyką chcą wielbić Pana Boga i dziękować za to co nam daje. To wszystko nie tylko dało się odczuć podczas koncertu, ale również przeniosło się na nas wszystkich, i długo pozostanie. W naszej świetlicy rozbrzmiewały zarówno gorące rytmy rodem z kraju tabasco, jak też te spokojniejsze, w wielu czuć było zamiłowanie muzyków do żeglowania, ale teksty wszystkich utworów skupione były wokół miłości, tej szczególnej - do Pana Boga.

 
ZOBACZ ALBUM    
 
   
ORSZAK_2014  
PO RAZ TRZECI W BARDZIE.

Nasza orszakowa delegacja i towarzyszący mieszkańcy też po raz trzeci uczestniczyli w tym wydarzeniu. Podobnie, jak w roku ubiegłym NASZA - królewska asysta uosabiała kontynent azjatycki - panowie w zielonych pelerynach z dumą nieśli orszakowe sztandary. Mimo bardzo wietrznej pogody na trasie Orszaku wiele się działo. Po przywitaniu na Skalnej Półce Orszak wyruszył w kierunku Bardzkiej Bazyliki. Tuż koło przystani wodnej na Świętą Rodzinę czekały Wielkie Anioły, a na moście mniejsze aniołki trąbami, fanfarami i tubami obwieściły światu wielką nowinę. Jednak i złe moce po drodze czyhały, chcąc Orszak zawrócić z obranej drogi. Raz diabły rogate do tańca piekielnego namawiały, raz Herod do swoich racji przekonywał głośno krzycząc. Lecz orszak wiedziony kolęd nutami za Świętą Rodziną podążył tam, gdzie powinien, by Królowie swe dary złożyć w wielkim pokłonie mogli. Po uroczystym otwarciu wystawy Szopek i Prac Plastycznych, którego dokonał Burmistrz Miasta I Gminy Bardo Pan Krzysztof Zegański i o. Probosz Mirosław Grakowicz, wszyscy zgromadzeni w naszej Bazylice byli świadkami pięknego koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu dwóch zespołów : braci postulantów przygotowanych przez Panią Agnieszkę Bartkiewicz oraz zespołu Wiolinek pod kierunkiem Pani Anny Bartkiewicz Czaja.

 

 
 
 
 
 
   
ZOBACZ ALBUM    

 


 

ARCHIWUM    
     
 
opr. Marzena Łukasik